Ze Španělska vezeme čtyři zlata a stříbro aneb zvítězili jsme nejen sami nad sebou

Soutěž Golden Voices of Montserrat ve španělském Lloret de Mar patřila Permoníku. Koncertní sbor, Mužský komorní sbor i Vokální trio ukázaly, že muzikou zkrátka žijí. A porota to náležitě ocenila. Festival má široký ohlas i u veřejnosti a kromě zpěvu se soutěžilo i v tanci. Na jedno místo se tak sjeli zpěváci a tanečníci z téměř 20 zemí světa od Spojených států přes Evropu a Rusko až po Indonésii a Japonsko.

 

Domů jsme si přivezli čtyři zlaté trofeje a jedno stříbrné umístění. Jednoduché to ale rozhodně nebylo. Na festival se sjely sbory z desítky zemí, které se představily ve dvaceti soutěžních vystoupeních. Některé z nich tedy vystupovaly ve více kategoriích, stejně jako my. V kategorii Academic singing (klasické zpívání) jsme si dokonce byli navzájem soupeři. Porotě tak nezbylo nic jiného, než v této kategorii udělit první místo našim děvčatům i chlapcům. Další zlato vezeme z kategorie Church singing (duchovní hudba), kde jsme vystoupili ve smíšné podobě, a poslední trofej si vezeme z kategorie Folklore singing (foklórní hudba), kde zabodovala naše děvčata. Vokální trio obsadilo v kategorii Academic singing nádhernou stříbrnou příčku. 

 

Soutěžní den byl především rychlý. Dopoledne jsme měli možnost zkoušet hodinu a půl na hotelu, což při účasti v pěti kategoriích není zrovna mnoho. Pak lehký oběd a už nás čekaly zkoušky na soutěžním pódiu v městském divadle. Kvůli velkému množství sborů dostal každý z nich dvě minuty zkoušení na jednu kategorii. Sbormistryně proto pečlivě naplánovaly každý pohyb už den předem, aby dvouminutové zkoušky byly co možná nejefektivnější. Podařilo se, i když jsme kvůli nečekenému rozložení pódia měnili na poslední chvíli sborové postavení. Ve tři hodiny začala soutěž, která trvala přibližně do půl sedmé. Soutěžní maraton o pěti vystoupeních přitom žádal maximální soustředění. Tečkou za celým soutěžním odpolednem byli Gorale Jana Vičara a porotu skladba v našem podání nadchla natolik, že si ji vyžádala na závěrečný galakoncert, i když nebyla v plánu. Velké nadšení na galakoncertě vzbudili i kluci se skladbou na židovské motivy By the Rivers of Babylon Ofera Ben-Amotse a Vonička Milana Báchorka v našem smíšeném podání. Kromě soutěžních vystoupení jsme si zazpívali i před radnicí města Lloret de Mar a v bazilice klášterního komplexu Montserrat. V tamní bazilice jsme se připojili k vystoupení chlapeckého sboru Escolania, který vznikl ve 13. století – vystoupit na jednom z nejvýznamnějších poutních míst ve Španělsku pro nás byla čest.

 

Festival byl výjimečný mimo jiné svým přístupem k pedagogům. Porota totiž vyjádřila zvláštní ocenění i sbormistrům a korepetitorům za péči o mladé talenty a přínos k rozvoji kultury doma i za hranicemi. Další třešínkou pak byla třeba lekce flamenca, které se se zápalem zúčastnili děvčata i chlapci. Po soutěži nás čekala cesta do Barcelony, Monaka, Verony a Malcesine u Laga di Garda. Všichni tak po festivalu načerpali potřebné síly k co možná nejhladšímu návratu zpátky do reality. 

 

Za podporu děkujeme našim rodičům, přátelům a partnerům, bez kterých by se naše cesta nemohla uskutečnit. Jmenovitě Statutárnímu městu Karviná a společnostem Kofola, Bělá a Kovona systém, jejichž dlouhodobé spolupráce si velmi vážíme. 

 

Spoustu fotek i videí najdete na našich facebookových stránkách. Už teď se na Vás těšíme při našich dalších koncertech!

autor: Dominika Škrabalová

Kontaktujte nás

Chtěli byste, aby Vaše dítě poznalo své schopnosti, naučilo se pracovat v kolektivu a podívalo se díky hudbě do světa?
Chtěli byste si pozvat sbor na Váš koncert či oslavu narozenin?

Napište nám!

Permoník Choir Karviná

ZUŠ Bedřicha Smetany
Majakovského 2217
734 01 Karviná-Mizerov


číslo účtu: 1721439309/0800
sborovestudiopermonik@gmail.com