Martina Juríková, sbormistryně studia Permoník, nově také spolupracuje s divadelním sborem Company v Ostravě

Na čem paní Juríková v divadle pracuje? Přečtěte si její vlastní slova o tom, jak probíhá její dirigentský život v nynější komplikované době, pro umělce tak obtížné…

Sbormistryně začala spolupracovat s Národním divadlem Moravskoslezským v Ostravě, kde v souboru opereta/muzikál pracuje jako sbormistr na dvou projektech. Jedním z nich je muzikál „Harpagon je lakomec?“ na motivy Moliérovy komedie „Lakomec“. Autorem libreta je Vojtěch Štěpánek, hudbu napsal Boris Urbánek a text písní Jiří Krhut.

Druhým projektem, na kterém paní Juríková spolupracovala, byla příprava na živé vysílání koncertu „10 let muzikálu v Ostravě“, který byl vysílán v pondělí 22. 2. 2021 ve 20:15 na ČT Art, pokud jste premiéru náhodu nestihli, nevěšte hlavu, můžete se na něj podívat v online archívu ČT. Zaznívají zde nejznámější písně z muzikálů Kočky, Rebecca, Thrill Me, Jesus Christ Superstar, Fantom Londýna, West Side Story a mnoha dalších.

Vzhledem k tomu, že nás tato spolupráce zaujala, zeptali jsme se na podrobnosti k oběma projektům přímo paní Martiny Juríkové, která se s námi ráda o své zážitky podělila.

 „V listopadu mi napsal pan dirigent Marek Prášil, že slovenská paní sbormistryně, která s nimi měla dělat světovou premiéru muzikálu „Harpagon je lakomec?“, kvůli bydlení na Slovensku a složitému období v době koronaviru od projektu odstoupila. A jelikož se znám i s paní režisérkou a šéfkou Opereta/muzikál Národního divadla moravskoslezského Gabrielou Petrákovou, oslovili mně, jestli bych do tohoto projektu šla.“

Dále sbormistryně dodává: „Trošku se nám to zkomplikovalo, když se zakázalo zpívání i v divadle a my jsme museli zkoušky přerušit. Nijak nám to neulehčilo ani rozhodnutí, že můžeme zkoušet v pěti lidech. Takže jsme „sbor“, který se v divadle jmenuje Company (skládá se z 21 členů), rozdělili na skupinky. Znamenalo to tedy jezdit do divadla každý den, což bylo dost složité, ale i přes to jsme to zvládli a dovedli pěveckou Company k pomyslné premiéře, která byla 31. ledna. Rozhodnutí, že se muzikál nebude streamovat, ale počká se se skutečnou premiérou na okamžik, až se divadla znovu otevřou, bylo určitě správné, protože komedie, kterou „Harpagon je lakomec?“ je, potřebuje obecenstvo „na živo“ – smích a potlesk jsou určitě pro všechny účinkující nepostradatelnou součástí představení. Takže až se otevřou divadla, tak Vás srdečně minimálně na Harpagona do Ostravy zveme.“

Sbormistryně se také vyjádřila k projektu „10 let muzikálu v Ostravě“. A opět nás s projektem seznámila.

 „Čtyři dny před premiérou muzikálu „Harpagon je lakomec?“ za mnou přišel pan šéfdirigent Jakub Žídek a paní Gabriela Petráková s tím, že mají slíbený přímý přenos v České televizi na ČT Art k 10. výročí vzniku muzikálové scény v Ostravě.“

Dále paní Juríková dodává: „Naplánován byl původně na duben, ale z televize se ozvali, že koncert musí být už 22. února! Tedy za necelý měsíc! Oba mě poprosili, jestli bych jim nepomohla s přípravou sborů. Původně šlo o nacvičení pěti nebo šesti skladeb, nakonec jich je 13. Jsem velkým patriotem našeho regionu a záleží mi na tom, aby se Ostravská scéna blýskla ve svém největším lesku a jezdilo se do Ostravy na muzikály stejně jako do Prahy a Brna nebo třeba na Broodway či do Londýna, tak jsem na tuto výzvu – nacvičit a připravit za tři týdny pěveckou Company – kývla.“

Vyjadřuje se také k intenzivnímu nácviku, který byl o to náročnější vlivem současné situace: „Od pondělí 2. února jsme před sebou měli týden velice intenzivního sborového zkoušení. Za ten pouhý týden jsme stihli s 28členným sborem načíst 13 skladeb. Druhý týden nácviku už byl věnován zkouškám na jevišti i s jevištním pohybem. Samozřejmě je to pro zpěváky složité, protože se nemohou po jevišti pohybovat a tančit s notami, a přitom musí přesně vědět, co je v nich napsané. Takže na každé zkoušce poslouchám a podávám interpretační podněty, připomínky a návrhy na zlepšení.“

Také hovoří o spolupráci s paní režisérkou a o jejím poměrně neortodoxním pojetí divadelní scény. „Paní režisérka Petráková se rozhodla pojmout večer velice akčně, nečekejte klasický koncert. Diváci České televize mají možnost vidět v divadle místa, která bývají očím běžných návštěvníků divadel skryta - chce ukázat televizním divákům, jak vypadá divadlo jakoby zevnitř. Například, když sedíte v normálním hledišti, orchestr nevidíte. Teď je orchestr na scéně, ale otočen zády k hledišti. Před ním je vytvořená velká aréna. Děj se odehrává střídavě na jevišti i v hledišti za přítomnosti 9 kamer. Proto bylo zkoušení velice náročné.“

„A samozřejmě, abychom mohli hrát a zpívat, tak se to neobejde bez pravidelného testování. Kromě velkého orchestru, tanečního a pěveckého Company a členů baletu se diváci mohou těšit například na Tomáše Savku, Patrícii Janečkovou, Lukáše Adama, Dashu, Hanu Fialovou, Martinu Vlčkovou, Radka Melšu, ale také na mnoho dalších. Takže premiéra v pondělí 22. února ve 20.15 a pokud jste nestihli, najdete představení ke zhlédnutí v online archivu ČT Art. Tak vás všechny zvu na „Vlak do Chattanoogy“ trošku jinak,“ dodává s úsměvem.

autor: Rozárka Sobotková, členka KS

Kontaktujte nás

Chtěli byste, aby Vaše dítě poznalo své schopnosti, naučilo se pracovat v kolektivu a podívalo se díky hudbě do světa?
Chtěli byste si pozvat sbor na Váš koncert či oslavu narozenin?

Napište nám!

Permoník Choir Karviná

ZUŠ Bedřicha Smetany
Majakovského 2217
734 01 Karviná-Mizerov


číslo účtu: 1721439309/0800
sborovestudiopermonik@gmail.com