Kdo jsme

PCHK

PERMONÍK CHOIR KARVINÁ působí při Základní umělecké škole Bedřicha Smetany v Karviné a Středisku volného času Juventus Karviná. Tvoří jej 9 sborů - 250 zpěváků a zpěvaček ve věku přibližně od 5 do 65 let. Jednotlivými sbory jsou Perníček, Permoníček mladší, Permoníček Starší, Přípravný sbor Permoník, Chlapecký sbor permoník, Mužský komorní sbor Permoník, Koncertní sbor Permoník, Mládežnický sbor Permoník a Sbor přátel zpěvu Permoník. Sbor vznikl před 59 lety v roce 1966, jeho zakladateli byli Eva a Ivan Šeinerovi. Na koncertech, festivalech a soutěžích doma i v zahraničí propaguje Permoník Choir Karviná především vynikající českou soudobou tvorbu. Přesto se nezaměřuje na úzce vymezený hudební žánr nebo slohové období.

Dramaturgii sborů ovlivňují přední čeští i zahraniční skladatelé, kteří mu své skladby nezřídka svěřují k premiérovému provedení. Na české scéně sbor úzce spolupracuje nebo spolupracoval s Milanem Báchorkem, Iljou Hurníkem, Janem Jiráskem, Ivanou Loudovou, Václavem Ptáčkem, Otmarem Máchou, Irenou Szurmanovou či Janem Vičarem. Ze zahraničních autorů jmenujme Igora Vitaljeviče Katajeva (Rusko), Ofera Ben-Amotse (USA), Dr. Alec Schumacker z Hawai Pacific University a skladatele Naoto Aizawy (Japonsko).

Permoník bývá často hostem komorních i symfonických orchestrů. Spolupracoval s Janáčkovou filharmonií Ostrava, Českou filharmonií, Symfonickým orchestrem hl. města Prahy FOK, Janáčkovým komorním orchestrem, komorním orchestrem Czech Virtuosi, Zlínskou filharmonií Bohuslava Martinů, Filharmonie Hradec Králové, orchestrem souborem Muzikálu Národního divadla moravskoslezského a dalšími.

Ve spolupráci s těmito orchestry pak provádí symfonie, mše, oratoria i kantáty - např. Lisztova Dantovská symfonie, Mahlerova 3. symfonie, Pergolesiho Stabat Mater, Vivaldiho Gloria inD, Honeggerova Vánoční kantáta a Johanka z Arku, Hurníkova Missa Vinea Crucis, Brittenova kantáta Sv. Mikuláš, Kim André Arnesenův Magnificat, Rutterovo Magnificat, Jenkinsnův Adiamus, Báchorkova Hukvaldská poema, Stabat Mater Jana Křitěle Vaňhala, Rybova Česká mše vánoční, kantáta Vysoko hvězda a Radujme se! Jana Vičara, Song of the Universal Ola Gjeila a další.

Permoník spolupracoval s mnoha dirigenty např. Otakarem Trhlíkem, Martinem Turnovským, Oldřichem Bohuňovským, Lubomírem Mátlem, Serge Baudo, Jiřím Bělohlávkem, Petrem Šumníkem, Stanislavem Vavřínkem, Vojtěchem Spurným, Markem Prášilem, Jakubem Žídkem, Chuhejem Iwasakim, Janem Kučerou, Paollem Gattem a dalšími

Permoník účinkoval s mnoha význačnými zpěváky. Za všechny uveďme Evu Dřizgovou, Patricii Janečkovou, Veroniku Rovnou, Dominiku Škrabalovou – sólistky Národního divadla moravskoslezského, Kateřinu Kněžníkovou, Magdalénu Koženou, Markétu Cukrovou, Karolínu Levkovou, Magdalenu Rovenskou, Adama Plachetku, Romana Hozu, Klemense Słowioczka a další.

Sbor se příležitostně věnuje spolupráci s umělci z oblasti nonartificiální hudby. Permoník úzce spolupracuje s sopránsaxofonistou Michalem Žáčkem, spolupodílel se na nahrávce CD Klusymfonie a CD Cítím s Tomášem Klusem, nazpíval vokální party na Vánočním CD Vladimíra Hrona, spolupracoval se skupinou Mirai, Petrem Bendem, Ewou Farnou, Davidem Stypkou, Vladivojnou la Chiou, Tomášem Kočkem, Jaromírem Nohavicou, Štěpánem Kozubem, Jiřím Krhutem, Hanou Fialovou a Tomášem Savkou – držiteli ceny Thálie, Ondřejem Rumlem, Richardem Krajčem, Kateřinou Marií Tichou, Daschou, Lenkou Dusilovou, Garbielou Vermelho a dalšími.

Bravurní výkony jej dovedly na nejvýznamnější světová pódia. Zpíval v 19 zemích ve známých koncertních síních Evropy, Asie, Ameriky a Austrálie; například v sále Kapely v Petrohradu, v Národní opeře ve Varšavě, v Koncertních sálech v Tokiu, Shizuoce a Fuji, třikrát v newyorské Carnegie Hall nebo v Sydney Opera House. Nevynechal ani česká pódia mezinárodního významu, jako Dvořákovu síň v Rudolfinu nebo Smetanovu síň Obecního domu v Praze.

Značnou část svého repertoáru zaznamenal na 20 CD ve spolupráci s Českým rozhlasem Ostrava, firmou Stylton v režii Františka Mixy, Studiem Petrovice a režisérem Pavlem Kunčarem.

Uměleckou vedoucí a zakladatelkou je paní Eva Šeinerová, sbormistry sborového studia jsou Martina Juríková, Karina Grimová, Ondřej Kočí, Zuzana Nerovská, Radka Veselá a Johana Juríková, na klavír doprovází Jakub Šotkovský, Kateřina Michlová a Jan Novobilský. Prezidentem Permoník Choir Karviná je Petr Kazík, organizační pracovnicí Věra Pazderová a funkci produkčního zastává Matěj Venglář.

Na koncertech v Evropě od Švédska po Řecko a od Anglie po Rusko, v Japonsku, Číně, Jižní Koreji, Austrálii i USA se Permoník snaží o naplnění svého motta: Zpívání je radost.